počítání úlevy na daních

Blíží se termín pro podání daňového přiznání za tento rok. Znáte základní daňové úlevy?

Začíná nám další rok a než se nadějeme máme na krku březen, černý měsíc všech daňových poradců. Nejenže se na finančních úřadech začnou tvořit fronty daňových poplatníků odkládajících podání daňového přiznání na poslední chvíli, ale rozezvoní se telefony s dotazy na uplatnění možných slev na dani.

Máte přehled alespoň o základních slevách, které si můžete z daní odečíst?

V roce 2019 žádné zásadní úpravy oproti loňskému roku nenastávají. Změny jsou pouze kosmetické. Základní sleva na poplatníka činí stále 24 840 korun. Tato sleva se týká všech poplatníků, jež pobírali alespoň část roku zdanitelné příjmy. Týká se jak podnikatelů, tak zaměstnanců, matek na mateřské, či starobních důchodců. Sleva se nekrátí a uplatňuje se vždy celá, i v případě, že měl poplatník zdanitelné příjmy jen část roku. Pro její uplatnění podepisujete u zaměstnavatele známý „růžový formulář“ Prohlášení poplatníka daně z příjmů.

Sleva na dani na manželku

Pokud máte uzavřeno manželství, či registrované partnerství s osobou stejného pohlaví, můžete také uplatnit slevu na dani, ale pouze v případě, že hrubé příjmy partnera (partnerky) nepřesáhnou v součtu 68 000 korun ročně. Do příjmů se nezapočítává rodičovský příspěvek, stipendium či podpora a další. K dokladování příjmů stačí prakticky pouze čestné prohlášení.

Sleva na dani na vyživované dítě

V případě, že máte ve společně hospodařící domácnosti dítě mladší 18-ti let nebo studenta soustavně se připravujícího na budoucí povolání do věku 26-ti let, můžete na něho uplatnit slevu na vyživované dítě. Výše daňového zvýhodnění zůstává stejná jako v předchozím roce a činí 15 2014 korun ročně. Pokud mát ve společné domácnosti více dětí, činí sleva na druhé dítě 19 404, na třetí a každé další pak 24 204 korun ročně. Tuto slevu můžete uplatnit pouze v měsících, v nichž splňujete jak podmínku společné domácnosti, tak podmínku vyživování dítěte. Naopak ale v případě, že váš potomek odjede na dlouhodobý studijní pobyt mimo domov, o tuto slevu nepřicházíte.

Na dítě můžete dále uplatnit takzvanou slevu za umístění dítěte v mateřské škole, či jiném registrovaném předškolním zařízení. Sleva se typicky týká školkovného. Například stravné na ni už uplatnit nelze. Maximální výše slevy byla v uplynulém roce 12 200 korun ročně, v roce 2019 byla zvýšena na 13 350 korun. Uplatnit lze částku ve výši prokazatelně vynaložených výdajů na umístění dítěte. Pozor, slevy na vyživované dítě a na umístění dítěte si může uplatnit pouze jeden z rodičů.

Sleva na invaliditu

Pro první a druhý stupeň invalidního důchodu činí sleva na invaliditu 2 520 korun za měsíc, u třetího stupně 5 040 korun. O její oprávněnosti se rozhoduje přiznáním či nepřiznáním invalidity k prvnímu dni měsíce. Nárok na tuto slevu má ten, kdo ji dokladuje kopií výměru o přiznání důchodu a po ukončení zdaňovacího období potvrzením o výplatě důchodu od České správy sociálního zabezpečení.

Jste-li držitelem průkazu ZTP/P můžete uplatnit další slevu na dani, jejíž roční výše je 16 140 korun a uplatňuje se za každý měsíc, na jehož počátku byly splněny podmínky invalidity.

Další možnosti daňových úlev

Pokud jste aktivní dárce krve, který daruje bezplatně, můžete si z daňového základu odečíst až 3 000 Kč za jeden odběr. Při maximálním ročním počtu tří odběrů pro ženy a čtyř pro muže to v součtu vydá na slevu 9 000 korun resp. 12 000 korun ročně.

Hlídejte si termíny

Nejzazším termínem pro podání daňového přiznání je poslední březnový den roku. Pokud tento připadá na víkend, což je případ letošního roku, posouvá se termín na nejbližší následující pracovní den. Letos tedy můžete daňové přiznání podat nejpozději 1. dubna. V případě, že vám daně zpracovává daňový poradce, termín pro podání se prodlužuje do 1. července. Podmínkou je ale do 1. dubna doručit správci daně plnou moc k zastupování poradcem.

Ohodnoťte tento článek
2 replies
 1. Veronika
  Veronika says:

  Dobrý den,
  můj syn půjde teďka na vysokou školu a ještě chce nastoupit do práce na HPP. Syn bude nadále bydlet u mne a školu bude dělat dálkově. Mohu i tak využít sleva na vyživované dítě?

 2. ULEVA NA DANI DITETE PRVNI TRIDY ZAKLADNI SKOLY
  ULEVA NA DANI DITETE PRVNI TRIDY ZAKLADNI SKOLY says:

  Dobry den. Prosim o radu.Mam dite v první tride zakladni skoly.Prosim o radu, z ceho vseho muzu zadat o ulevu na dani ,například – stravne,druzina.Dekuji hezky den.

Komentáře jsou uzavřeny.