Investice v roce 2019

Máte peníze nazbyt? Do čeho se vyplatí investovat v roce 2020?

Poohlížíte se po akciových trzích a hledáte zajímavé možnosti investic? Nebo se zaměřujete raději na kryptoměny či jistotu investice do nemovitostí?

Propad cen akcií ve čtvrtém kvartálu roku 2018

Pokud jste v posledním kvartálu loňského roku měli zainvestováno do akcií, jistě jste zaznamenali výrazný propad, u některých titulů až o desítky procent. Padaly především americké akcie. Někteří analytici proto začali propadat panice a varovali před další hospodářskou krizí. Není nutné propadat panice, ale od roku 2019 lze přece jenom čekat především hodně nejistoty.

Oslabení koruny

Loňský rok se nesl ve znamení oslabování koruny vůči euru i dolaru. Zahraniční investoři nakupovali korunu s cílem vydělat na jejím případném posílení. Nyní se koruna drží ještě v nižších cenových hladinách díky velkému objemu prodejů, ale podle ČNB lze v roce 2019 očekávat posílení koruny k hranici okolo 25 korun za euro. Naopak vývoj kurzu koruny vůči dolaru je značně nejistý díky nepředvídatelnému chování Bílého domu. Slabá koruna je ale výhodná pro investory, kteří mají kapitál uložen v amerických akciích.

Klesající cena ropy

Společně s oslabující korunou, klesala v loňském roce i cena ropy. Na pětileté minimum (34 dolarů za barel) se dostala v roce 2016. V letošním roce mírně posilovala, aby se na jeho konci opět dostala až pod 50 dolarů za barel. S tím souvisí i pokles cen pohonných hmot. „Pád cen ropy bude svědčit rozvíjejícím se trhům včetně České republiky. Dá se tedy předpokládat, že pokud tento trend zůstane zachován, koruna bude společně s dalšími měnami rozvíjejících se trhů posilovat,“ říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Rostoucí ceny energií

Naopak díky enormnímu nárůstu cen silové elektřiny díky vzrůstu cen emisních povolenek vlivem odstavování jaderných elektráren v Německu, lze očekávat v příštím roce posílení cen akcií energetických společností, například ČEZ a RWE. Investice do energetických společností bude ještě zajímavější v případě dividendových titulů.

Investice do drahých kovů pro konzervativce?

Cena zlata se poslední pětiletku pohybuje stabilně okolo 1200 dolarů za unci, zlato je tak jako pojistka stále spolehlivou dlouhodobou investicí. „Aktuálně zajímavou investicí v oblasti drahých kovů může být i stříbro, které aktuálně snížilo svůj poměr vůči ceně zlata a poptávka po něm neustále roste i vlivem velkých investic do fotovoltaiky, která je významných odběratelem stříbra, “ míní Tomáš Krejčí, hlavní analytik eTrader.

Propadák loňského roku: kryptoměny

V loňském roce kryptoměna Bitcoin zaznamenala ztrátu více než 80 % své hodnoty a výraznější růst letos očekáván není. Bitcoin je jako investice dosti nejistá komodita. Poté co se koncem roku 2017 náhle dostal na své historické maximum okolo 20 tisíc dolarů, následoval rok poté strmý pád na hodnotu lehce přes 3 tisíce dolarů. Martin Slaný, hlavní ekonom investiční skupiny DRFG k tomu poznamenává: „Bitcoin nepovažuji za investici, bitcoin je loterie.“

Investice do nemovitostí

„Ceny bytů by už dále růst neměly,“ prohlašuje Jan Traxler, privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management. A dodává: „Koncem roku 2018 se úrok u nové hypotéky vyšplhal k 3 %, zároveň došlo ke zpřísnění a zesložitění pravidel pro poskytování hypoték. V závislosti na tom bude trh přicházet o možné kupce a bude tedy klesat poptávka po bytech a domech, což by jejich cenu mělo stabilizovat. V extrémním případě by ceny nemovitostí mohly začít dokonce i klesat.“

A co na to pražská burza?

Analytici se shodují, že akcie pražské burzy mohou být v příštím roce investičně zajímavé. Růstový potenciál se očekává u již zmíněného ČEZu, ale také u bankovních titulů – KB, Moneta a Erste Bank. Pražská burza akcií je velmi konzervativní trh, na němž je hodnota titulů podložena výší vyplácených dividend a ne spekulacemi o budoucím úspěchu jako na americkém akciovém trhu. Přesně to může být v dnešní nejisté době výhoda.

Ohodnoťte tento článek