Co vše nebankovní společnosti posuzují při schvalování půjčky.

Hlavní kritéria pro schválení nebankovní půjčky

Banky i nebankovní společnosti si klienta před schválením půjčky prověřují. V případě „nebanky” se zpravidla prověřuje méně informací, často nebývá vyžadováno doložení příjmů a nenahlíží se do registru dlužníků. Větší pravděpodobnost schválení žádosti o půjčku máte u nebankovní společnosti, nikoliv u banky.

Jak banky a „nebanky” hodnotí své klienty aneb schválení půjčky

V praxi se hodnotí tzv. bonita klienta, která zahrnuje veškeré důležité aspekty, jež vypovídají o důvěryhodnosti klienta. Banky jsou v hodnocení míry bonity velmi striktní a vyžadují velmi mnoho informací, přičemž mnoho z nich již mají díky tomu, že jste jejich klientem. Banky totiž poskytují půjčky výhradně svým klientům. Naopak nebankovní společnosti mnohdy nejdůležitější aspekty, které vypovídají o tom, zda bude klient schopný půjčku splácet, nezohledňují. Tento fakt si s sebou nese i nevýhody, a to v podobě horších podmínek, respektive vyšších úroků. Pokud využijete nabídky půjčky, kdy firma zprostředkovávající danou půjčku nenahlíží do registru dlužníků a nevyžaduje doložení měsíčních příjmů, nabízená částka k zápůjčce bude zpravidla nižší. Obecně bohužel nelze říci, dle jakých kritérií firmy bonitu klienta hodnotí, protože se tento mechanismus považuje za součást firemního know-how. Ovšem de facto veškeré informace, které poskytnete, mohou být do výpočtu zahrnuty. Přestože se pojem bonita v souvislosti s nebankovními společnostmi příliš nepoužívá, v praxi se jedná o totožný princip jako u bankovních institucí.

Kdo si může požádat o půjčku

O půjčku si může požádat kdokoliv starší 18 let, přičemž bývá pravidlem, že daná osoba musí mít v ČR občanství či povolení k dlouhodobému pobytu. Jestliže v rámci půjčky žádáte o nižší finanční obnos, u většiny nebankovních společností nejsou vymezena další kritéria.

Lze u nebankovní společnosti získat výhodnější úrokovou sazbu?

Platí tabulkové sazby pro všechny klienty stejně anebo existuje možnost lepších podmínek? Pokud sledujete reklamy na bankovní půjčky, zajisté víte, že je vždy řečeno kouzelné slovíčko „až.” U „nebanky” tomu tak není, všichni klienti mají shodné podmínky, alespoň v případě rychlých půjček na nižší finanční obnos. Přestože některé nebankovní společnosti nabízejí první půjčku zcela bez poplatků, další půjčky nabízejí všem klientům se shodnou úrokovou sazbou. Pokud si chcete půjčit statisíce, nikoliv tisíce, doporučujeme zvolit bankovní instituci. Ovšem zde pro schválení půjčky musíte počítat s přísnějšími kritérii. U banky totiž při uzavření dlouhodobé půjčky získáte oproti „nebance” výhodnější úrokovou sazbu, RPSN včetně koeficientu navýšení.

Ohodnoťte tento článek