Hypoteční makléř

Hypotéka v roce 2019. Vzít si ji, či nevzít, to je oč tu běží

Analytici se v drtivé většině shodují na tom, že úrokové sazby u hypoték v aktuálním roce ještě porostou. Průměrný odhad letošních sazeb se pohybuje okolo 3,5 %. Aktuálně se úroky z hypotečních úvěrů pohybují na hranici 2,7 %.

Jaké jsou prognózy na rok 2019?

Ceny nemovitostí se stále zvyšují astronomickým tempem. Společně s jejich růstem se zvedají i úroky na hypotékách. Mnoho lidí přemýšlí, zda si za těchto podmínek opravdu vlastní bydlení pořídit a do hypotéky jít, nebo ještě vyčkávat a spekulovat na pokles. Jakou tedy volit strategii? A jak vlastně vypadá aktuální výhled na letošní rok?

Martin Novák z Broker Consulting vidí situaci jasně: “ČNB na rok 2019 chystá další zvyšování úrokových sazeb u hypoték. V případě, že bude pokračovat v nastaveném trendu, očekáváme nárůst sazeb minimálně o 0,75 procentního bodu, na 2,5 %.“

Tuto skutečnost potvrzuje i Lukáš Kovanda, z pozice hlavního ekonoma CZECH FUND: „Zvyšování sazeb u hypoték bude v roce 2019 pravděpodobně stále pokračovat, předpokládáme ale pomalejší tempo než v roce 2018. ČNB podle našich očekávání přistoupí k trojnásobnému zvýšení sazeb, čímž by se její základní sazba měla vyšplhat na své desetileté maximum, a to na úroveň 2,5 %.“

Lze tedy očekávat, že se průměrná sazba hypoték v letošním roce dostane na desetileté maximum a dále poroste. Pokud si tedy chcete letos pořídit vlastní bydlení a vzít si na něj hypotéku, udělejte to, co nejdříve.

Co si musíte promyslet předem, než půjdete o hypotéku zažádat?

Kromě výše půjčky má vliv na úrokovou sazbu hypotéky i délka fixace, tzn. délka období, během něhož bude úrok zafixován na počáteční hodnotě. Po tuto dobu tedy nebudou mít měnící se úrokové sazby na výši vašeho úroku žádný vliv. Nejvýhodnější úrok bývá u hypoték s domluvenou délkou fixace 5 let. Zároveň jde i o nejčastěji preferované fixační období. Kratší fixaci můžete volit na 1 nebo 3 roky, delší pak na 7, 8 nebo 10 let.  

Za jakých podmínek je vhodná krátká a kdy naopak dlouhá doba fixace?

Krátká doba fixace je výhodnější v období, v němž je během několika dalších let očekáváno snížení úrokových sazeb. Výhodná je také pro ty, kteří očekávají, že v krátké budoucnosti budou mít finanční možnosti k jednorázovému doplacení hypotéky. To lze v drtivé většině případů provést bez výrazného finančního postihu právě až na konci fixace.

Výhodou delší doby fixace je garantovaná stejná výše splátek po dobu minimálně 5 let. Volba delší fixace je výhodná v době, kdy existuje předpoklad dalšího růstu úročení hypotečních úvěrů v následujících letech.

Zajímavou možností je možnost splacení maximálně 25 % celkové částky 1 krát ročně bez postihu.

Vyplatí se refinancování?

Na konci fixačního období, vám banka pošle návrh úrokového výměru na další fixační období. V případě, že vám v něm úrok navýší, což se vám logicky líbit nebude, můžete zkusit hypotéku refinancovat, neboli zkusit štěstí u jiné banky.

Bohužel i refinancování něco stojí. Nejlevněji vyjde právě na konci fixačního období. Mimo fixační období to raději nedělejte, vyšlo by vás to s následnými poplatky pěkně draho. Předpokládejme tedy, že jste se rozhodli na konci fixačního období refinancovat. Co budete muset uhradit navíc?

Pozor na skryté poplatky.

Při přechodu k jinému bankovnímu ústavu budete muset podat návrh na výmaz zástavního práva původní banky, ten vás vyjde na 1 000 korun. Další tisícovku zaplatíte za zástavní smlouvu do katastru nemovitostí u nové banky. Případně budete navíc potřebovat odhad nemovitosti, pokud ten původní je více než 5 let starý. Ten vás vyjde na dalších cca 5 000 korun.

Na podmínky refinancování se vyplatí informovat už při uzavírání původní smlouvy, je totiž dost dobře možné, že v ní obvykle pomocí lupy objevíte další skryté poplatky za refinancování.

Ohodnoťte tento článek