Finanční poradce - Ilustrační foto

Jak poznáte nejvýhodnější půjčku?

Vyznat se ve všech těch produktech, nabídkách, službách a slibech je mnohdy nadlidský úkon. Reklam na „rozhodně nejvýhodnější půjčku” jsou tisíce. Dokážete ale přesně určit, kde je půjčka skutečně výhodná a kde vás pouze balamutí? Nyní vám jednoduše popíšeme, jak poznáte, že je půjčka skutečně výhodná.

Nezáleží na poplatcích, na úrocích, ani na RPSN

Ať už v reklamách poskytovatelé slibují kde co, nezáleží na tom. Není důležité ani jak nízké poplatky za půjčku platíte, jak vysoké jsou splátky nebo jak nízký je úrok. V reálu totiž může být všechno úplně jinak!

1. Nízké úroky ještě nezaručují výhodnou půjčku

Ač jsou úroky dozajista důležitým faktorem pro výběr půjčky, nezaručují, že budete mít skutečně výhodný úvěr. Úroky totiž mohou být nízké, ale poplatky, penále či další platby mohou být tak vysoké, že přeplatíte mnohem více, než u jiných půjček s vyššími úroky.

2. Nízké splátky neznačí, že nic nepřeplatíte

Taky vás lákají nízké splátky? Říkáte si, že přece pár stovek měsíčně zvládnete, tudíž se vám úvěr vyplatí? Opět je zde stejná situace jako u úroků. Nízké splátky ještě neznamenají, že budete mít výhodnou půjčku. V 99 % případech nízké splátky značí pouze to, že si budete muset půjčit na hodně dlouhou dobu a přeplacená částka nakonec několikrát překročí původní půjčenou sumu.

3. Nulové poplatky nemusí být známkou výhodné půjčky

Už jsme o tom také na začátku mluvili. Nabízí vám banka půjčku s nulovými poplatky? Tak se podívejte na úrok! Dozajista bude vyšší, než jaký je aktuální průměr. Ani úroky nejsou nijak podezřelé? Pak bude problém se splácením. To bude na 100 % mnohem delší než u konkurence. Nechceme tímto říct, že jsou všichni švindlíři a podvodníci, ale na něčem banky přece musí vydělat!

4. Nekonečné sliby ještě nic nezaručují

I kdyby vám banka nebo finanční poradce naslibovali hory doly, nikdy to nemá nic společného s realitou. Až budete mít v ruce reálnou smlouvu, ve které bude napsáno přesně to, co vám někdo nasliboval, pak budete mít jistotu, že je půjčka skutečně výhodná a že ony sliby nebyly jen planými řečmi.

Jak tedy poznat skutečně výhodnou půjčku?

Jediným správným vodítkem, jak poznat výhodnou půjčku, je přeplacená částka. Už jsme ji výše několikrát zmínili. To je jediná informace, která by vás měla při výběru poskytovatele úvěru zajímat. Ať si poskytovatelé slibují co chtějí, ať vám nabízí jakýkoliv úrok, ať už mají sebekrásnější poplatky, přeplacenou částku neošulí. Řiďte se tedy pouze tímto číslem!

Ohodnoťte tento článek