Peníze v ruce - ilustrační snímek.

Jak správně půjčit peníze


Jakmile se kamarád nebo člen rodiny dostane do problémů, je těžké odmítnout poskytnutí pomoci. Tento článek vás nemá přimět nepůjčit peníze a nechat přítele na holičkách. Ale při poskytnutí půjčky, a to i osobě blízké, musíte dodržet několik zásad. I těm nejbližším, nejlepším kamarádům nepůjčujte na dobré slovo. Soudy v ČR ročně řeší stovky žalob proti dlužníkům s nejistým výsledkem. Nenechte se napálit i vy.

Splacení dluhů novou půjčkou

Obvykle jsou lidé, kteří si potřebují půjčit, velmi „hrdí” na to, aby o půjčku požádali člena rodiny či přítele. Za osobou blízkou přijdou s žádostí zapůjčení peněz až v momentě, kdy jim kvůli špatné bonitě žádná společnost již nepůjčí. Dlužník má obvykle jasno v tom, že on za nic nemůže, danou situaci prý údajně neovlivní a není za ni zodpovědný. Dané společnosti dobře vědí, proč takovému klientovi další půjčku neposkytnou. Abyste se svých zapůjčených peněz od dlužníka dočkali, je nutné zřídit smlouvu o půjčce, resp. zápůjčce, ideálně notářsky ověřenou.

Půjčil jsem kamarádovi peníze, ale smlouva o půjčce neexistuje

V tomto případě je nutné shromáždit veškeré důkazy o tom, že údajnému dlužníkovi byly dané finanční prostředky poskytnuty. SMS, e-mailové konverzace, Facebook zprávy a další jsou u soudu brány v potaz. Při přesunu peněz je vhodnější namísto hotovosti zvolit bankovní převod, protože ten je jasně dohledatelný a u soudu průkazný.

Pokud nechcete zhotovit smlouvu u notáře, použijte nezávislého svědka

Abyste si případný verdikt u soudu pojistili, je vhodné dotyčnou osobu o průběhu půjčky nejen informovat, ale také si vyžádat její přítomnost v průběhu předání či dohody. Každý soudní proces je jiný, případným svědectvím nezávislé osoby můžete soudní verdikt urychlit.

Jak řeší soud vymáhání peněz bez smlouvy

Každý soudní případ je individuální. V některých případech soud rozhodne ve prospěch žalobce pouze na základě nepřímého svědectví a SMS zpráv. Bez smlouvy o půjčce si ovšem rozhodnutím soudu nikdy nemůžete být jisti.

Soudní poplatky při vymáhání půjčky

Soudní poplatek za návrh činí 300 Kč (do dlužné částky 15 000 korun) a pokud dlužná částka přesahuje 15 000 korun, jednorázový poplatek činí 1 000 korun či 2 % z dlužné částky. V případě, že je dotyčná osoba shledána vinnou, k pohledávce se přičítají veškeré soudní i exekuční poplatky.

Ohodnoťte tento článek