Obrázek: Platební karty VISA

Jaké české banky jsou důvěryhodné


Pokud nehledáte ten nejvýhodnější bankovní účet, ale spíše chcete ten nejdůvěryhodnější a nejspolehlivější, je nutné vědět několik faktů. V praxi může i největší a nejúspěšnější bankovní společnost v průběhu finanční krize vyhlásit bankrot. Veškeré finanční vklady (na běžné účty) fyzických i právnických osob jsou v ČR pojištěné Českou národní bankou. V praxi je vhodnější zvolit větší banku, která pojímá více klientů a zpravidla disponuje více výběrovými místy zdarma (nejen bankomaty). Mezi největší banky v ČR patří ČSOB a Česká spořitelna.

Větší banka znamená důvěryhodnější banka?

Je větší banka pro klienty důvěryhodnější? Zjednodušeně řečeno ano, je. Do jisté míry hraje roli i image banky, tedy jakým způsobem se jeví banka v reklamních spotech, aj. Každá banka cílí v daném čase na jinou či jiné skupiny klientů, přičemž se cílové skupiny, respektive reklamy na bankovní společnosti mění, aby banka pojala co nejvíce cílových skupin a zároveň nepohoršila stávající klienty. Pokud hledáte důvěryhodnou banku, pravděpodobně budete jednat pod vlivem zmíněných reklam, což je do jisté míry chyba. Například ZUNO banka vystupuje s velmi rozšířenou reklamní kampaní a přesto je meziročně v červených číslech.

Při vkladu do 100 000 EUR nemusíte mít obavy

ČNB garantuje 100% vrácení vkladů do ekvivalentu 100 000 EUR. Tato garance se vztahuje na peněžní vklady na běžné a spořící bankovní účty v české i jiné měně. Pojištěny jsou veškeré vklady fyzických a právnických osob. V praxi se zákonné pojištění ČNB vztahuje především k následujícím finančním vkladům:

  • kreditní zůstatky na běžném účtu,
  • kreditní zůstatky na spořících účtech s termínovaným vkladem,
  • vkladní knížky, potvrzené vkladové certifikáty a vkladní listy.

Koho se netýká pojištění vkladů ČNB

Pojištění se netýká anonymních účtů (které nejsou v ČR zákonné, ale možnost vytvoření anonymního bankovního účtu stále existuje). Pokud prostřednictvím banky investujete do určitých fondů, pojištění finančních vkladů ČNB se na tyto investice pravděpodobně nevztahuje. Pojištění vkladů se nevztahuje dále na následující:

  • zůstatky fyzické či právní osoby vyšší než 100 tisíc EUR,
  • pohledávky z vkladů bank,
  • pohledávky z dalších finančních institucí (které jsou vymezeny v zákoně o bankách),
  • pohledávky z cenných papírů,
  • vklady ve formě podřízeného dluhu,
  • pohledávky osoby odsouzené pro spáchání úmyslného trestného činu,
  • pohledávky územních samosprávných celků s příjmy, které přesahují nominální hodnotu 500 tisíc EUR.
Ohodnoťte tento článek