Několik pětitisícových bankovek.

Je půjčka skutečně levná? Co vše musíte při výběru zohlednit


Pokud hledáte vhodnou půjčku na financování svých výdajů, tak při jejím výběru radíme zohlednit celou řadu parametrů. Nestačí se zaměřit pouze na úrokovou sazbu, ale je nezbytné vzít v potaz také další související poplatky. Výhodnou půjčku pak snadno naleznete přes internet, kde můžete využít služeb různých srovnávačů, které vám usnadní váš výběr.

Výhodnost ovlivní úroková sazba

Ne každá půjčka s příznivou úrokovou sazbou je opravdu levná. Kromě samotných úroků je vhodné sledovat ještě její RPSN neboli roční procentuální sazbu nákladů. Jedná se o číslo, které vyjadřuje celkové náklady, související s vybranou půjčkou. Stručně řečeno, půjčka může mít nízký úrok a vysoké poplatky. Po takovém zhodnocení již nebude tak výhodná, jak by se zpočátku mohlo zdát.

Další poplatky

U bankovních i nebankovních půjček si dejte dobrý pozor na další poplatky, které po vás bude poskytovatel vyžadovat. Určitě byste neměli platit nic za sjednání, schválení nebo vyplacení půjčky na váš účet. Všechny nezbytné poplatky by měly být rovnoměrně rozloženy do vašich splátek a vyžadovat až tehdy, když bude vaše půjčka schválená. Tyto poplatky mohou být však vysoké.

U půjček se často objevuje například poplatek související s mimořádnou splátkou nebo s odložením měsíční splátky. Ačkoliv tyto situace nemusí vůbec nastat, měli byste výši poplatků za tyto úkony zohlednit. Výše by pak pro vás měla být na přijatelné úrovni. Může se totiž stát, že se dostanete se svou půjčkou do problémů a těmto dalším poplatkům budete přece jen muset čelit.

Podmínky sjednání

Půjčka se může prodražit i tak, že její sjednání nelze vyřídit přes internet. Pokud totiž budete muset na osobní schůzku do banky a navíc k půjčce budete potřebovat mnoho různých dokladů a potvrzení, můžete mít se svou žádostí spoustu práce na celý den. Jestliže si ale žádost o svou půjčku zařídíte online z pohodlí domova, tak ušetříte mnoho času a získáte jistotu rychlého schválení.

Do podmínek sjednání patří také nutnost ručitele. Jestliže k půjčce potřebujete ručitele nebo spoludlužníka, opět se nemusí jednat o tak výhodné řešení. Budete totiž muset požádat další osobu, aby se vám zajistila, že svůj úvěr dokážete splatit za stanovených podmínek. Pokud se tak nestane, peníze budou právě po ní vymáhány. Sjednání takové půjčky je problematické, navíc vy sami můžete ručiteli nabídnout nějakou finanční odměnu.

Levná půjčka pro bonitní klienty

Cena vaší půjčky se může také lišit tím, kdo o půjčku žádá a jaká je jeho aktuální bonita. Pokud máte nízkou bonitu, tak podmínky nabídnuté poskytovatelem nebudou nijak výhodné. Do nízké bonity se mohou promítnout nízké měsíční příjmy nebo případné záznamy v registrech dlužníků. Jestliže ale budete žádat opakovaně u té samé finanční společnosti, u níž jste již byli s půjčkou spokojeni, tak jistě máte šanci na výhodnější úvěr.

Ohodnoťte tento článek