Na co si dát pozor při konsolidaci půjček


Konsolidace půjček dokáže v mnoha situacích klientovi banky či nebankovních společností přinést finanční stabilitu. Správně zvolená konsolidace půjček může být ve výsledku pro klienta i výhodnější, a to nejen z hlediska výše konečné měsíční splátky, ale může se snížit i úroková sazba a RPSN. Záleží především na množství stávajících půjček a jejich výhodnosti. Čím méně jsou vaše stávající půjčky výhodné, tím spíše přinese konsolidace půjček snížení nákladů. V praxi je důležité být velmi důsledný při porovnávání nabídek konkurence. Ne vždy je zprvu líbivá nabídka konsolidace opravdu výhodná.

Co je to konsolidace půjček

Termín konsolidace půjček de facto znamená konsolidace úvěrových produktů, nikoliv pouze půjček. V praxi se můžeme setkat s následujícími synonymními výrazy: sloučení půjček, spojení půjček, sjednání zastřešující půjčky aj. Jde tedy o spojení více úvěrových produktů v jeden.

Hlavní výhoda konsolidace půjček

Pro danou banku či nebankovní společnost, u které uzavřete konsolidaci půjček, je vždy sjednaná smlouva výhodná, to je důležité si uvědomit. Nikdy nedostanete razantně lepší podmínky. Pro vás jako dlužníka u několika věřitelů je jistá pouze jedna pozitivní věc: konsolidací půjček získáte přehlednost, jistotu a jedny platné smluvní podmínky. Od uzavření smlouvy o konsolidaci půjček platíte poplatky za půjčku, splátky a spojenou úrokovou míru pouze jednomu věřiteli. Vy tedy získáte přehled a jistotu výšky měsíční splátky, banka či jiná společnost získá vás, respektive nového klienta.

Kdy se vyplatí si spojit půjčky

Jakmile splácíte hypotéku za byt či dům, leasing, splátky za mobilní telefon, notebook a navíc máte sjednané další půjčky, měli byste konsolidaci daných úvěrových produktů zvážit. Již 3 úvěrové produkty mohou být pro klienta zmatečné. Pokud máte více než 2 úvěrové produkty, tedy jste dlužníkem u více než 2 společností, zřízení konsolidace půjček je pravděpodobně vhodnou volbou. Poplatky u daných společností se sčítají, tudíž konsolidací zde dochází ke značnému snížení konečných nákladů klienta.

Jaké jsou nevýhody konsolidace půjček

Možná nevýhoda sloučení půjček je pouze jedna – potencionální navýšení RPSN. Před konsolidací půjčky je nutné porovnat nabídky konkurence.

Jak mám porovnat nabídky konsolidací půjček

Dalším důležitým aspektem je sečtení stávajících půjček, výpočet celkového RPSN a pro přehlednost je vhodné vypočítat i celkový koeficient navýšení. Dané údaje si poznamenejte a začněte s porovnáváním nabídek konsolidace půjček. Pokud narazíte na výhodnější, máte vyhráno. Vše bude přehlednější a navíc ušetříte. Snadné, že?

Seznam výhod konsolidace půjček a jiných úvěrových produktů

  • zvýšení přehlednosti
  • snazší správa úvěrů
  • možnost snížení poplatků
  • možnost snížení měsíčních splátek
  • možnost prodloužení či zkrácení doby úvěrového produktu
  • možnost předčasného splacení půjček zdarma

Nejlepší nabídky konsolidace půjček na trhu

Napříč konkurencí bank i nebankovních společností se nabídky konsolidace úvěrových produktů velmi liší. V případě konsolidace půjček doporučujeme využít banku, nikoliv nebankovní společnost, a to proto, že banky zpravidla nabízejí nižší úrokové sazby i výhodnější RPSN. Nabídky celkového úroku začínají již od 6 %. Níže naleznete srovnání výhodných bankovních nabídek konsolidace půjček včetně odkazu pro vyplnění patřičných údajů.

Vybrané banky

Název Výše Splatnost
Logo UniCredit Bank UniCredit Bank 1 000 000 Kč 12 – 84 měsíců Podrobnosti
Logo Banky GE Mone Bank GE Money Bank 800 000 Kč 24 – 120 měsíců Podrobnosti
Logo ZUNO ZUNO 500 000 Kč 6 – 120 měsíců Podrobnosti
Logo od Air Bank Air Bank 600 000 Kč 6 – 120 měsíců Podrobnosti