Zadlužený nešťastný muž

Nestíháte splácet svoji půjčku? Máme pro vás řešení!

Postihla vás náhlá nemoc nebo si tajně zřídil půjčku váš manžel či manželka a váš momentální příjem nestačí na pokrytí všech splátek, které se na vás nahrnuly? Říkáte si, že si budete muset opět půjčit, abyste zvládali splácet předchozí půjčky? Přesně tento přístup je cestou do pekel, lépe řečeno do dluhové pasti, z níž obvykle existuje pouze komplikovaný únik.

V ohrožení je každý

Neschopnost dostát svým závazkům se může týkat každého z nás. Zhruba 25 % obyvatel ČR má hypotéku, dalších 20 % je zatíženo spotřebitelským úvěrem, který si lidé nejčastěji pořizují na nákup nového auta.  I pokud se vás hypotéka ani spotřebitelský úvěr netýkají, nikdy nevíte, kdy se zpozdíte s některou z pravidelných plateb, například za pojištění nebo nezaplacenou pokutu v MHD. A pokud věřitel bez vašeho vědomí předá vaši záležitost dále, mnohdy se o dluhu dozvíte, až poté, kdy se exekutor opře o váš zvonek.  

Plánujete si vzít na dostátí vašim závazkům další půjčku?

V tom případě vytloukáte klín klínem. S každou další půjčkou se navyšuje částka, kterou budete muset splatit a chtě nechtě se chytáte do pasti dalších dluhů. Pokud si říkáte, půjčím si jen do další výplaty, mýlíte se. Co když výplata nebude stačit? Například nemoc má zásadní vliv na výši měsíčního příjmu, a pokud máte výši splátek nastavenu takříkajíc „na dřeň“, pravděpodobně na splátky hned tak mít nebudete. Řada lidí funguje tak, že jakmile si už jednou začne půjčovat na běžné spotřební věci, těžko s tím přestane. A tak například po hypotéce a půjčce na auto, následuje půjčka na vybavení domácnosti, dovolenou, Vánoce, sem tam využijete kreditku nebo zalepíte akutní nedoplatek kontokorentem k běžnému účtu a problém je rázem na světě.

 Jak z dluhové pasti ven?

Tak dlouho se chodí s hrncem pro vodu… však to znáte. A ani úvěrové registry to nemají jinak. Do evidence se dlužník dostane už po třech po sobě jdoucích nezaplacených splátkách. A poté už může nastat opravdový problém, protože vám nikdo další nepůjčí. Odpovídající řešení je proto potřeba hledat včas. V případě kaskádovitého přibývání půjček je rozumným řešením jejich konsolidace. Ta spočívá v tom, že všechny svoje závazky sloučíte do jedné jediné půjčky, kterou poté splácíte. Z praktického hlediska si sjednáváte novou půjčku, která ale vyřeší váš problém a u níž si můžete upravit výši splátek a dobu splácení tak, abyste ji byli schopni splatit.  Pozor, ale i při konsolidaci půjček si instituce, u níž konsolidujete, vyhledává informace o vás z rejstříku dlužníků. Pokud vás tam najde, může být i tento krok problematický. Přemýšlejte tedy o řešení svých dluhů včas, ještě předtím, než se do rejstříku dostanete.

Kde konsolidovat?

Pro konsolidaci využijte v první řadě některý z bankovních ústavů, máte tak jistotu, že se vám nedostane na kobylku další lichvář. Zažádat můžete i online prostřednictvím webového formuláře, případně následné telefonické konzultace. Banka za vás zařídí i předčasné splacení dluhů u ostatních institucí, tudíž vás nepřekvapí další penále a úroky z prodlení a nemusíte obíhat všechny, u nichž jste si půjčili. Do konsolidovaných úvěrů lze zahrnout pouze ty spotřebitelské, nelze konsolidovat hypotéku, případně podnikatelský úvěr.

Příklady bankovní konsolidace půjček

MONETA Money BankČástka do 800 000 KčSplatnost až 120 000 měsícůÚrok od 4,9 % ročně
Česká spořitelna Částka do 800 000 KčSplatnost až 120 000 měsícůÚrok od 5,9 % ročně
Equa bank Částka do 700 000 KčSplatnost až 120 000 měsíců Úrok od 4,9 % ročně
Hello bank Částka do 1 000 000 KčSplatnost až 120 000 měsíců Úrok od 5,69 % ročně

Neschválili vám konsolidaci? Zamiřte do dluhové poradny.

Ne v každém případě však banka konsolidaci schválí. Pokud jste již zadlužení moc a vaše příjmy nestačí na splácení, jděte se poradit do dluhové poradny. Před návštěvou poradny si sepište všechny své dluhy a výše splátek a nečekejte, že lidé v poradně vymyslí zázrak. Pomohou vám, to ano, ale bude to stát hodně osobní vůle a vašeho sebezapření.

Oddlužení jako poslední možnost.

V případě, že je vám už dopředu jasné, že své dluhy nezvládnete splácet, zvažte variantu oddlužení.  V rámci ní stačí, když žadatel doloží, že je v během pěti let schopen zaplatit minimálně 30 % svých závazků. Ve druhém kvartálu aktuálního roku k této možnosti přibude další. Doba oddlužení se zkrátí na tři roky, pokud dlužník doloží, že v tomto období splatí 60 % svých závazků. Pro penzisty bude doba oddlužení tříletá a nebudou muset splatit ani 30 %.

Ohodnoťte tento článek