Půjčka na mateřske nebo rodičovské dovolené

Nízké příjmy na mateřské a rodičovské dovolené – pomůže rychlá půjčka?

Jste na mateřské dovolené a uvažujete nad vypůjčením peněz? Připravili jsme pro vás několik tipů na to, jak sehnat výhodnou půjčku na mateřské a dovolené. Zároveň pečlivě zvažte, jestli půjčku vůbec potřebujete. Výše mateřské je různá a mnoho maminek, které nemají dostatečné úspory z minulých let, trpí nedostatkem peněz. Je však půjčka tím správným řešením?

Kolik peněz získáte na rodičovské a mateřské dovolené

Rodičovská či mateřská dovolená je hrazena ze sociálních dávek. Kolik peněz získáte, se odvíjí od toho, jak hodně jste před mateřskou pracovali a kolik peněz jste vydělali. Peněžitá pomoc v mateřství dosahuje až 70 % z hrubé mzdy. Ne každá matka na tak velkou podporu dosáhne.

Pokud jste navíc matka samoživitelka, znamená to pro vás, že vám sníží měsíční příjmy a s dítkem se zároveň zvýší výdaje. Není proto divu, že hledáte půjčku, která by vyřešila váš finanční nedostatek a pomohla překlenout náročné období.

Ani na rodičovské, která nastává po skončení mateřské (nebo i dříve – dle vašeho rozhodnutí), však nebude výrazně lépe. Stát vám vyplatí celkem 220 000 Kč. Tyto peníze ale rozloží do třech až čtyřech let. Měsíčně získáte maximálně 11 500 Kč. I k této částce proto raději zvažte přivýdělek nebo půjčku, pokud nemáte šanci pracovat.

Pozor na velké předlužení

Kdy se vyplatí sjednat si půjčku na mateřské? Na co si peníze vypůjčit a u koho?

  • Půjčku volte nebankovního charakteru, protože v bance vám velmi pravděpodobně nepůjčí.
  • Když se vám nedaří sjednat půjčku na sebe, požádejte o pomoc manžela nebo někoho jiného z rodiny.
  • Zvažte možnost dalších příspěvků od státu, které by mohly nahradit půjčku.
  • Zkuste prodat věci, které nepotřebujete nebo si sežeňte přivýdělek, pokud máte možnost.

Výše jsme zmínili zásady, jichž je dobré se držet při sjednání půjčky. Berte v úvahu, že vaše bonita bude pro banku či soukromou společnost spíše horší a když půjčku získáte, nebude to za extrémně výhodných podmínek.

Často potřebujete ručitele, spolužadatele nebo nějakou věc do zástavy. Bonitu vám může zlepšit, pokud už jste u vybraného poskytovatele nějakou půjčku čerpali. Zhorší vám ji ale případné záznamy v registrech dlužníků.

Rozhodněte se pro nebankovní půjčku se sjednáním z domova

Nebankovní půjčky jsou často levnější a celkově dostupnější než bankovní úvěry. Mnohdy se neřeší příjmy žadatele, nenahlíží se do registrů dlužníků nebo se nabízí možnost odložení splátek, pokud se dostanete do finančních problémů. Někde se dokonce můžete domluvit a půjčku začít splácet až třeba za 6 měsíců. V neposlední řadě je velkou výhodou, že si půjčku sjednáváte z domova a když tedy máte doma malého novorozence, tak nemusíte nikam chodit.

Ohodnoťte tento článek