Nový zákon o půjčkách

Nový zákon o půjčkách se dotkne všech

Pokud se zajímáte o aktuální dění a o nové zákony vydané vládou České republiky, dozajista vám neunikl ani nový zákon týkající se půjček. Ten přijde v účinnost od 1. prosince 2016 a významně se dotkne jak domácností, tak i institucí přímo poskytujících finanční úvěry. Co všechno se změní? To se dozvíte v tomto článku.

Pro některé firmy bude nový zákon koncem podnikání

Nejvíce se nového zákona obávají samotné firmy. Ty totiž budou muset připravit kauci ve výši 20 000 000 Kč. A samozřejmě ne všechny takové peníze k dispozici mají. Některé se již dokonce nechaly slyšet, že to pro ně bude likvidační. Dopad bude mít především na ty nejmenší poskytovatele krátkodobých mikropůjček s vysokým úrokem, kterým tak bude reálně hrozit zánik.

Smluvní pokuty už nebudou tak vysoké

Další změnou bude maximální výše smluvních pokut. Pokud jste doposud byli zvyklí platit za smluvní pokuty třeba i celá procenta, tak tomu teď bude konec. Nový zákon totiž omezí smluvní pokuty na 0,1 % denně z částky, kterou jste v prodlení. Nebudete tedy tolik přeplácet.

Poskytovat půjčky už nebude moct kde kdo

Kromě toho, že poskytovatelé půjček budou muset připravit kauci ve výši 20 000 000 Kč, také budou muset prokázat odbornost svých dealerů půjček. Těm bude předložena odborná zkouška, na základě které se zhodnotí jejich způsobilost. Daný „poskytovatel” také musí mít složenou maturitní zkoušku či prokazatelné tři roky praxe v oboru.
Už se vám proto nikdy nestane, že by vám daný pracovník z úvěrové instituce tvrdil naprosté nesmysly, jen aby vás přinutil podepsat smlouvu. Celkově tato novinka může vést k eliminaci středoškoláků, kteří si během léta či víkendů přivydělávali jako pracovníci call center úvěrových společnosti, nebo samozvaných „odborníků”, kteří si tímto způsobem chtěli přijít na slušné peníze.

Chráněn bude zejména klient

Zákon má jednoznačně za cíl chránit zejména klienty daných úvěrových společností. I když je zákon spíše obecný, už výše zmíněné novinky přispějí k nastavení výhodnějších podmínek. Doufejme tedy, že k tomu nový kodex skutečně povede a že si firmy nenajdou kličky, jak jej obcházet.

Ohodnoťte tento článek