Finanční poradci - ilustrační snímek.

OVB, Partners a další finanční poradci


Kdo v dnešní době potřebuje finančního poradce? Pokud vás osloví firma zabývající se finančním poradenstvím, rozhodně se vás pokusí přesvědčit, že právě vy finančního poradce potřebujete. Kromě sjednání veškerých typů pojištění nabízí firma Partners a jiné společnosti zabývající se finančním poradenstvím i sjednání či konsolidaci půjček. Může být sjednání půjčky či konsolidace přes prostředníka výhodnější?

Úloha finančního poradce

Finanční poradce by měl o vašich příjmech, výdajích, investicích, zájmech a celkově o stylu vašeho života vědět co nejvíce. Tyto údaje by měl korektně vyhodnotit a nabídnout vám optimální řešení přímo na míru. Nelze obecně hodnotit všechny jednotlivce z daných společností, natož všechny finanční poradce. Na druhou stranu je finanční poradenství business jako každý jiný. Bohužel velmi často finanční poradce upřednostní svůj zisk, respektive výši své provize nad optimalizací nabídnutých služeb.

Práce v Partners aneb administrativní pracovník trochu jinak

Tento odstavec bude pojednávat o zkušenostech 3 lidí, kteří pracovali pro Partners a které důvěrně znám. Dotyční lidé podepsali Partners slib mlčenlivosti, tudíž je nemohu jmenovat. Ani jeden z výše zmiňovaných lidí nebyl s prací u této firmy spokojen. Samotnému přijetí na pozici „administrativní pracovník” (finanční poradce, ale kvůli optimalizaci výdajů Partners je zvolen jiný pojem) předcházelo mnoho přednášek a školení. Někdy byla školení povinná a placená, někdy zdarma a dobrovolná. Jednotlivá školení byla obvykle pozitivně naladěna, slibovala obrovské provize, prý si měsíčně vyděláte, kolik jen chcete.

Jako začínající pracovník ale musíte shánět nové klienty. O tom se již nikdo nezmínil. Oslovíte blízké, zprostředkujete většinou nepotřebné produkty bankovních a pojišťovacích společností. Konec. Pokud neseženete dostatek nových klientů, lidí, kteří pro vás de facto budou pracovat. Partners a obdobné finanční poradce lze přirovnat k tzv. letadlu (pyramidovému systému). Pro nové zaměstnance nejde o velkou příležitost. Ale jak je to s přínosem služeb pro klienty?

Pojištění, půjčky a konsolidace půjček přes finančního poradce

Jakmile si prostřednictvím finančního poradce sjednáte jakýkoliv produkt, je velmi obtížné ho zrušit, popř. přejít k jiné bance nebo pojišťovně či k jinému finančnímu poradci. Jakoukoliv sjednanou smlouvu daná firma pouze zastřešuje, bankovní či pojišťovací produkt pro vás zařizuje daná banka nebo pojišťovna. Portfolio nabízených konsolidací půjček aj. se každým měsícem mění. Pojištění i půjčky mohou být díky finančnímu poradci opravdu výhodnější, ovšem v některých případech pouze zdánlivě.

Čím vyšší provize, tím výhodnější produkt

Finanční poradci typu Partners dělají pro banky a pojišťovny to nejdůležitější – shánějí novou klientelu. Za tuto službu jsou odměněny procentuální provizí z výše dané smlouvy. Jednotlivé banky a pojišťovny chtějí samozřejmě nové klienty a nechtějí je předat konkurenci, proto provize pro finančního poradce (s úvazkem na 2 roky) může nabýt i více než 200 %. Tato výška provize by se měla promítnout i na pozitivní ceně pro klienta, ale vždy tomu tak není.

Nevěřte všemu, přemýšlejte kriticky

Nechci tvrdit, že vám finanční poradci lžou. Spíše si pravdu přizpůsobují k obrazu svému. Snadno pak dojde k mýlce, na kterou doplatíte pouze vy. Vždy si nabízené služby porovnejte s konkurencí, a to nejen na internetu. Zavolejte či se osobně dostavte na pobočku pojišťovny či banky a optejte se na obdobný produkt. Nezapomeňte zmínit nabídku od finančního poradce.

Ohodnoťte tento článek