Česká ekonomika a finance - papírové peníze

Půjčka bez doložení nebo s prokázáním příjmu?


Uvažujete o sjednání půjčky a řešíte, zda dokládat své příjmy či nikoliv? Většinou záleží na poskytovateli a na typu úvěru, který nabízí. Půjčky s doložením i bez doložení příjmu mají své výhody. Tyto produkty se zaměřují na rozdílnou klientelu. Zatímco někdo rád své příjmy doloží a dosáhne tak na nižší úročení, jiný chce získat alespoň nějaký úvěr a využije ten bez doložení příjmu, i když mu bude poskytnut s vyšší úrokovou sazbou.

 

Kdy (ne)dokládat své příjmy

Jestliže jsou vaše měsíční příjmy příliš nízké a vy víte, že vám bonitu příliš nezlepší, je už efektivnější rovnou požádat o půjčku bez prokazování příjmu. Tato půjčka má navíc několik výhod. Zaprvé je mnohem rychleji vyřízená, jelikož nemusíte shánět žádná potvrzení (například nepotřebujete potvrzení o výši příjmu vystavené vaší zaměstnavatelem, nebo kopii daňového přiznání z finančního úřadu, pokud podnikáte). Kromě toho, že ušetříte svůj cenný čas, si také půjčku vyřídíte maximálně diskrétně. Když nebudete potřebovat potvrzení, váš zaměstnavatel vůbec nemusí zjistit, že o nějaký úvěr žádáte.

Pokud jsou naopak vaše příjmy dostatečně vysoké, nemusíte se půjčky s jejich doložením obávat. Vyšší příjmy, ať už v podobě výplaty, mateřské nebo důchodu, mohou výrazně navýšit vaši bonitu u poskytovatele. Především u bankovních úvěrů můžeme pozorovat značný rozdíl mezi těmito dvěma produkty, jelikož půjčka bez prokazování příjmů se u některých produktů pojí až s dvojnásobnou úrokovou sazbou.

Někdy stačí čestné prohlášení nebo výpis z účtu

Většinou i u půjček bez doložení příjmu poskytovatel vyžaduje, abyste pravidelný příjem pobírali. Jestliže žádný nebudete mít, nemáte z čeho půjčku splácet a hrozí, že se dostanete do velkých problémů. Pro poskytovatele jste pak příliš rizikovým klientem na to, aby vám vypůjčil své peníze. A pokud vám je už půjčí, předpokládejte vysokou úrokovou sazbu. Potvrzení o výši příjmu často nahrazují výpisy z účtu, které prokáží obrat na účtu, nebo čestné prohlášení.

Jak si sjednat půjčku

Půjčku bez příjmu si pohodlně sjednáte přes internet ze svého domova, jelikož nevyžaduje žádné složité papírování. Peníze vám může být poskytnuty již během 24 hodin na váš běžný účet, ze kterého je později budete i splácet. Alternativou je hotovostní půjčka, kdy peníze obdržíte složenkou na vaši adresu nebo na ruku přímo od obchodního zástupce.

Co dalšího ovlivní vaši bonitu

I když se rozhodnete nedoložit svůj příjem, tak se ještě nemusíte obávat, že byste nebyli dostatečně bonitní. Při posouzení žádosti se často berou v potaz i případné záznamy v registrech dlužníků, zda nabídnete nějakou nemovitost do zástavy nebo jestli využijete osoby ručitele či spoludlužníka.

5/5 - (1 hlas)