Rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek v roce 2020 a plány na jeho navýšení

Očekáváte v roce 2020 narození potomka? Nebo jste již v tomto ohledu matador, který přemýšlí nad přivýdělkem při pobírání rodičovského příspěvku, který pro rodinu s dětmi není dostatečný? Na jednu stranu vás zklameme, letos se žádné změny nechystají. Ale na stranu druhou pro vás máme dobrou zprávu. K navýšení by podle současných předpokladů mohlo dojít začátkem roku 2020.

Kdo má na rodičovský příspěvek nárok?

Na rodičovský příspěvek má nárok rodič, který trvale pečuje o dítě do věku 4 let a který již nepobírá mateřskou. Na tu je nárok pouze 28 týdnů, přičemž odejít na ni matka může nejdříve 8 týdnů a nejpozději 6 před plánovaným porodem. Pokud si chce matka odpočinout od každodenních starostí o dítě, může na základě vzájemné písemné dohody péči o potomstvo převzít otec, který převezme i pobírání rodičovského příspěvku. Počet vystřídání není omezen.

Jak dlouho lze rodičovský příspěvek pobírat?

Maximální doba pro pobírání rodičovského příspěvku je omezena 4 roky věku dítěte, minimální doba jsou pak 2 roky. Příspěvek tak můžete dostávat po odečtení mateřské 43 měsíců, resp. 19 měsíců. V závislosti na délce čerpání se však upravuje měsíční dávka. Z praktického hlediska je tak rozumné při čerpání příspěvku na první dítě za předpokladu brzkého narození druhého potomka nastavit nejkratší dobu čerpání, která zaručí nejvyšší možné měsíční dávky. Jakmile se vám totiž narodí druhé dítě, možnost čerpání rodičovského příspěvku na to první pomine čerpat příspěvek budete moci pouze na druhého potomka.

Současná výše rodičovského příspěvku

Finanční suma, kterou můžete v rámci rodičovského příspěvku dostat, je omezena na maximálních 220 tisíc korun na jedno dítě. V případě současného narození většího počtu dětí se potom horní hranice navyšuje na 330 tisíc korun.

Jak a kde o příspěvek zažádat?

Žádost o rodičovský příspěvek můžete podat na pobočce Úřadu práce, k níž příslušíte bydlištěm. Tam vám poskytnou tiskopis a případně i pomohou s jeho vyplněním. Sebou si vezměte kromě občanského průkazu i rodný list dítěte do 4 let, o které pečujete a doklad o výši a délce pobírání mateřské. Nezapomeňte ani na podklad pro stanovení denního vyměřovacího základu, například potvrzení o výši příjmů pro účely nemocenské, které vám vystaví zaměstnavatel.

Plánované změny ve výši rodičovské

Prozatím je jisté pouze navýšení příspěvku o 80 tisíc z 220 na 300 tisíc na jedno dítě. Časově se zatím navýšení očekává od 1.1.2020. Změny v rodičovské při narození vícerčat zatím nejsou pevně dány, ale v souladu s předchozím nastavením lze očekávat, že půjde opět o jedena a půl násobek dávky na jedno dítě. To znamená, že horní hranice by byla 450 tisíc korun. Rodičovský příspěvek bude navýšen i rodičům, kteří jej již v době jeho navýšení budou pobírat. Nárok budou mít však i ti rodiče, kteří budou mít příspěvek již dočerpán a jejich dítě bude mít 4. narozeniny po 31.12. 2019. Tuto variantu podporuje většina stran, její prosazení však prozatím není jisté, protože ministryně financí Alena Schillerová (ANO) prosazuje nárok na zvýšení pouze pro rodiče aktuálně čerpající rodičovský příspěvek.

Kdy se dozvíme finální částky a datum?

Ministryně práce a sociálních věcí se zavázala, že do konce března letošního roku předloží novelu zákona vládě. Na podzim by pak měl návrh na zvýšení rodičovské projít parlamentem. Vše je tedy ještě v řešení a na finální rozhodnutí si budeme muset počkat.

Důsledky pro státní kasu

Při zvýšení rodičovské o 80 tisíc korun se počítá s vyhrazením balíku financí vyšším o zhruba 11 miliard korun. Tuto částku bude nutno rezervovat v případě prosazení doplacení pro rodiče s již dočerpaným rodičovským příspěvkem. Naopak pokud se podaří příspěvek navýšit pouze pro rodiče, kteří jej pobírají aktuálně a zpětné doplacení nebude platit, bude muset státní kasa počítat s výdajem pouze necelých 9 miliard navíc. Vzhledem k aktuálnímu šetření je asi předem jasné, kterým směrem se zvýšení příspěvků bude ubírat.

5/5 - (1 hlas)