Chytře vybraná půjčka - ilustrační foto

Víte, jak si chytře vybrat půjčku?

Zastihla vás mimořádná životní situace a vy potřebujte peníze? Propadáte panice a nemáte představu, jak by měla vypadat ideální půjčka? Pokud při výběru vhodné půjčky tak trochu plavete, hodíme vám záchranný kruh a poskytneme vám pár zajímavých rad.

1.Shromážděte a porovnejte své možnosti.

Určitě se nenechejte zlákat první výhodou nabídkou, která vám cvrnkne do nosu. Zpravidla později zjistíte, že jste si vybrali tu nejhorší možnost, která na poli financí existuje. Dejte si na čas. Existuje spousta srovnávačů, které vám uspořádají půjčky dle jejich charakteru, typu poskytovatele nebo výhodnosti. Vy už si pak jen vyberete tu, která vám dokonale sedí.

2. Vyberte tu nejvýhodnější

Víte, jak poznáte výhodnost půjčky? Zcela jednoduše! Tento parametr se neodvíjí pouze od výše úrokové sazby, ale také od nenápadného ukazatele, který se nazývá RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů.
Ten v sobě ukrývá všechny položky, včetně výše zmiňované úrokové sazby, které mohou půjčku zdražovat. Platí tedy pravidlo, čím je RPSN nižší, tím je půjčka výhodnější. V dnešní době existují i půjčky, kde může být RPSN nulové. Typickým příkladem jsou půjčky před výplatou.

Čtěte také: Výhodná RPSN aneb poplatky za půjčku

3. Férový poskytovatel

Při výběru půjčky dbejte také na to, aby samotný poskytovatel byl seriózní. Existuje pár vychytávek, jak si toto tvrzení ověřit. První z nich je dohledatelnost jeho kontaktních údajů na internetu či jinak, druhá je dostupnost poboček a třetí jsou dobré reference a hodnocení na relevantních webových stránkách. Pokud najdete veškeré informace k jednotlivým bodům, můžete si být jistí, že nejde o podvodníka.

4. Výhody dané půjčky

Některé půjčky můžete splácet i dlouhé roky, proto je dobré porovnat výhody, které vám určitá půjčka v budoucnu nabídne. Může jít o regulaci výši splátek či o vrácení splátek nebo úroků. To jsou další pozitiva, která vám pomohou na cestě za ideální půjčkou.

5. Využití půjčky

V dnešní době můžeme půjčky rozdělit do dvou kategorií – účelová a neúčelová. Jak už název napovídá, tak účelové půjčky jsou určené pouze pro konkrétní účel. U neúčelové půjčky můžete peníze využít na cokoliv. Určitě je dobré zvážit, na co přesně půjčku využijete a jak s ní budete nakládat. Speciálně u účelové půjčky si zjistěte podrobné informace, na co můžete finance použit, abyste se vyhnuli případným problémům.
Doufáme, že vám naše rady pomohly a vy si tak najdete vhodnou půjčku, která bude splňovat vaše představy a pomůže vám s plány do budoucna.

TIP: Půjčku si můžete vybrat i od soukromých osob v inzerci půjček zdarma.

Ohodnoťte tento článek