RPSN neboli roční procentní sazba nákladů

Výhodná RPSN aneb poplatky za půjčku


Jakmile se rozhodneme pořídit si půjčku, ať už v bance, u soukromníka či u soukromé firmy, hlavním ukazatelem by pro nás měla být RPSN. Pokud chceme sehnat nejvýhodnější půjčku, roční úroková sazba však není relevantním ukazatelem. Banky, soukromníci či jiné organizace zprostředkovávající půjčky mnohdy nastaví úrokovou sazbu velmi nízko a další poplatky za půjčku nesmyslně navýší.

Co je to RPSN v praxi

RPSN neboli roční procentní sazba nákladů de facto udává, kolik zaplatí půjčující navíc, a to v procentech z půjčené částky za jeden rok. Pokud si tedy sjednáme půjčku na jeden měsíc, RPSN se bude vztahovat na jeden rok, proto konečné náklady musíme vydělit 12 (počet měsíců za rok). Bohužel, v některých případech je v souladu se zákonem možné určité poplatky do RPSN nezahrnout.

Roční procentní sazba nákladů by měla zahrnovat následující:

  • poplatek za vyhotovení smlouvy o půjčku,
  • další administrativní poplatky týkající se dané smlouvy,
  • správa úvěru,
  • pojištění schopnosti splácet,
  • poplatky za vedení účtu,
  • první navýšená splátka,
  • poplatek za odeslání, popř. příjem financí na účet klienta.

Jak poznám výhodnou RPSN

Pokud si chcete sjednat první půjčku, rozhodně nespoléhejte a nedůvěřujte pouze jednomu zdroji, tedy např. bance. Prozkoumejte aktuální trh, zjistěte si výše RPSN pro Vámi požadovanou sumu a časový horizont půjčky. Přestože by RPSN měla obsahovat veškeré poplatky, pojištění aj. spojené s půjčkou, vždy je vhodné se dané banky či společnosti poptat, zda tomu tak opravdu je. Díky tomu, že se v ČR průměrná roční procentní sazba nákladů de facto denně mění, není možné obecně stanovit nejvýhodnější či výhodné RPSN.

Jak správně analyzovat poplatky za půjčku? Stačí zjistit RPSN?

Pro konečné vyhodnocení veškerých poplatků za půjčku je vhodné přihlédnout také k tzv. koeficientu navýšení. Koeficient navýšení udává, kolik peněz zaplatíte navíc, a to zcela nezávisle na čase. Kupř. inflaci, resp. ztrátu hodnoty peněz, nezahrnuje ani RPSN či úroková míra. Ovšem v případě RPSN víte, že daná procenta se vztahují k jednomu roku. Jak je již zmíněno v úvodu, úroková sazba není relevantní, neboť nezahrnuje veškeré poplatky, a navíc se může vztahovat nejen k jednomu roku, ale i k týdnu, měsíci, …

Doporučujeme:

Prohlédněte si nejnovější recenze a vyberte si tu nejvýhodnější půjčku.

5/5 - (1 hlas)