Slovník finančních pojmů pro sjednání půjčky.

Základní slovník pojmů pro snadné sjednání půjčky


Pokud nejste v zařizování půjček zběhlí, při čtení „smlouvy o půjčce” budete pravděpodobně velmi překvapeni pojmy, které se v ní nacházejí. Největší změnou je fakt, že pojem půjčka dnešní občanský zákoník vůbec nezmiňuje. Ovšem v zásadě jde pouze o detail, protože o půjčce se v novém občanském zákoníku (z roku 2014) hovoří jako o tzv. zápůjčce. Definice půjčky, respektive zápůjčky zůstala shodná, pouze ve smlouvě se setkáte s novým pojmem. Tím nešťastné a především zbytečné změny v definicích nekončí.

Nový občanský zákoník přináší zmatek pro vydlužitele i zapůjčitele

Vydlužitel neboli zastarale dlužník a zapůjčitel (věřitel) jsou další dva nové pojmy. Definice zůstává opět shodná, pouze se změnil pojem. Pokud se ve smlouvě setkáte s těmito pojmy, nemusíte mít obavy, ba naopak. Zastaralé pojmy dlužník a věřitel (ať už se shodnou definicí) by se v nově uzavřené smlouvě neměly objevit. V případě sjednání půjčky, resp. zápůjčky u banky i některých nebankovních společností se s výše uvedenými pojmy na první pohled nesetkáte. Tyto pojmy jsou obvykle definovány v obecných podmínkách banky či dané firmy a ve smlouvě se o vydlužiteli hovoří jako o klientovi a zapůjčitel je zmiňován jako název dané společnosti.

Co je to bonita klienta

Čím jste pro banku či nebankovní společnost zprostředkovávající půjčky důvěryhodnější, tím je vaše bonita větší. Konečná hodnota bonity se může napříč poskytovateli úvěrových produktů lišit. Do bonity se započítávají různá hlediska. Mezi hlavní patří vaše finanční rezerva, výše případných investic (např. akcie), úvěrová historie, výpis z Rejstříku trestů, výše pravidelného měsíčního příjmu aj.

Jak zlepšit svoji bonitu pro schválení půjčky?

Abyste si mohli dovolit sjednat výhodnou půjčku s nízkou úrokovou sazbou a s nízkým RPSN, musíte mít dostatečně velký pravidelný měsíční příjem. Bonitu klienta pozitivně ovlivní i následující hlediska:

  • výpis z evidence Rejstříku trestů bez záznamu,
  • vlastníte určitou finanční rezervu,
  • bezproblémové splácení předešlých úvěrových produktů,
  • u dané banky či firmy jste již o půjčku úspěšně zažádali,
  • v době sjednání půjčky vaše osoba nepodléhá jiným věřitelům,
  • nevlastníte kreditní kartu (debetní karta nemá na míru bonity klienta vliv).

Pozor na pojištění neschopnosti splácet

Pojištění na neschopnost nebo v praxi i na neochotu splácet zní velmi dobře. Ovšem realita je jiná. Tento typ pojištění se u daných společností různí. Pokud nastanou jakékoliv nenadálé a nečekané situace (nemoc, nečekané výdaje), je nutné věřitele, resp. zapůjčitele urychleně informovat a dohodnout se na dalším postupu. V případě odkládání řešení situace a informování věřitelů, byť díky vážné osobní situaci, pojištění neschopnosti splácet de facto propadá.

Ohodnoťte tento článek