RPSN vám ukáže nejvýhodnější půjčku

RPSN je dobrý rádce, jak si sjednat co nejvýhodnější půjčku

Typická půjčka má kolem sebe celou řadu čísel. Některým je třeba věnovat jen malou pozornost, jiná jsou přímo životně důležitá. Možná vás proto překvapí, když řekneme, že nejdůležitější cifrou tu není jen a pouze úrok, ale také RPSN (roční procentní sazba nákladů). Co tato zkratka vlastně obnáší a proč by měla být co možná nejnižší? Ze zákona se musí u půjček uvádět už skoro dvacet let, přesto o ní ještě část lidí, kteří přemýšlejí o úvěru, vůbec nikdy neslyšela…

Není to žádné zaklínadlo, naopak jde o cifru, co může ušetřit značné peníze všem

Když se řekne RPSN – tedy roční procentní sazba nákladů – znamená to vlastně součet všech výdajů, které za půjčku během roku zaplatíte. Od úroků, po různé poplatky, které se s půjčkou někdy stále neodmyslitelně pojí. Které to třeba mohou být?

  • Poplatek za vedení úvěrového účtu. Pravda, je už dnes k vidění jen skutečně málokdy.
  • Poplatek za samotné uzavření smlouvy, tedy vlastně jinak řečeno – poskytnutí úvěru.
  • Pojištění schopnosti splácet. To je dnes poměrně důležité, ale mírně navýší celkový úrok.

Jde o nepostradatelného rádce, díky němuž si ověříte, zda je nabídka skutečně výhodná

Prostým porovnáním jednotlivých hodnot RPSN zjistíte, jestli je ta či ona nabídka opravdu tak mimořádná, jak se zdálo na první pohled. Jinde totiž mohou být mírně vyšší úrokové sazby, a přesto zaplatíte ve výsledku méně. To není žádné kouzlo, podobná věc zkrátka znamená, že RPSN zahrnuje všechny výdaje kolem půjčky, včetně těch, co nejsou hned vidět.

Ale pozor, RPSN nepokryje všechno, zvláště pokud jde třeba o hypoteční úvěr

Samozřejmě tu jsou i věci, na které je nějaké RPSN krátké, i když je jinak výborným parťákem do nepohody. Například u hypotečního úvěru zaplatíte za odhad nemovitosti nebo vložení údajů na katastrální úřad, což představuje určité výdaje. Jde však řádově o tisícikoruny, takže v případě milionové hypotéky se jistě není třeba nikterak znepokojovat.

Vzorec pro výpočet je složitý, ale internetová kalkulačka pracuje rychle a přesně

Pokud jde o samotný matematický vzoreček, jímž se RPSN vypočítává, je poměrně složitý. Na druhou stranu, nemusíte se zabývat složitou matematickou operací, raději bude lepší zeptat se odborníků. Pomůže například internetová kalkulačka, kam jen zadáte základní údaje o půjčce, jež vyčtete z oficiální nabídky. RPSN se vždy udává v procentech a jediným násobením zjistíme, o kolik přeplatíme meziročně jistinu půjčky. Tento údaj je hodně důležitý, protože některé banky i nebankovní společnosti vypisují RPSN miniaturními číslicemi, a naopak zdůrazňuje úrokovou sazbu, ta sice hraje zásadní – ale nikoliv jedinou – roli. A konkurence na trhu je velká, rozdíly v nabídkách spíše menší.

Ohodnoťte tento článek