Půjčky v české republice

Jak hodně si půjčují lidé v České republice

Úvěrové produkty jsou v současnosti velmi populární a téměř každý Čech má sjednanou alespoň jednu půjčku. Nejvíce lidí využívá hypoteční úvěry, které jim pomáhají se zafinancováním vlastního bydlení (ať už jeho koupě nebo výstavby). Vedle hypoték jsou žádané také různé spotřebitelské úvěry účelového a neúčelového charakteru, které se čerpají například na rekonstrukce, vybavení domácnosti nebo na koupi nového vozu. V neposlední řadě jsou populární též malé půjčky, kreditní karty a kontokorenty, řešící problémy s penězi před výplatou a v dalších případech.

Výše poskytnutých hypotečních úvěrů

V první polovině roku 2016 vybrané banky poskytly dlužníkům na 53 685 hypotečních úvěrů, jejichž celková výše činí přes 102 miliard Kč. Takto informace udává Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Jestliže ke statistikám připočítáme hodnotu úvěrů, které v tom samém období poskytly i některé další české banky, získáme částku převyšující 110 miliard Kč. Je nutné podotknout, že v žádném z předchozích období nebylo na hypotečních úvěrech vyplaceno tolik peněz, jako tomu je v letošním roce.

Až čtvrtina hypotečních úvěrů byla poskytnuta v hlavním městě, kde je stále rostoucí zájem o bydlení i o další investice. Praha má výrazně vyšší ekonomickou sílu než ostatní regiony v Čechách, takže tento údaj příliš nepřekvapí. Dále si lidé půjčují hodně také ve Středočeském, Jihočeském nebo Plzeňském kraji.

Průměrné výše bankovních spotřebitelských úvěrů

V aktuálním článku bychom také rádi zmínili údaje o výši poskytnutých spotřebitelských úvěrů za předchozí rok. V Čechách je tento údaj na průměrné hodnotě 136 000 Kč. Nejčastěji si lidé volí pětileté úvěry a výše splátky se tak pohybuje lehce nad 3 000 Kč. To je částka, kterou si většina domácností může dovolit bez větších problémů splácet. V Praze mají lidé vyšší příjmy a je to poznat i na průměrné výši spotřebitelských úvěrů, která zde činí až 147 000 Kč. Žadatelé v Praze si tak půjčují až o 10 000 Kč více než v jiných oblastech republiky.

Půjčky si častěji sjednávají muži a zadlužení českých domácností u bank a dalších regulovaných finančních institucí postupně vzrůstá. Statiky si vedou jednotlivé banky a stát nemá příliš přehled o tom, kolik domácnosti celkem dluží. Nelze navíc počítat pouze s touto hodnotou, protože Češi si čím dál častěji sjednávají i půjčky od různých nebankovních společností nebo od soukromníků, kteří samozřejmě regulaci nepodléhají.

Ohodnoťte tento článek