Bankovní účty bez poplatků - foto

Účet bez poplatků? Samozřejmost. Nebo jen marketingový trik?

Účet bez poplatků najdete již dlouhou dobu v nabídce mnoha českých bank. Tento trend při svém zavádění oslovil především mladé klienty, kteří nevidí důvod, proč by měli platit, když nemusí.

Boom účtů bez poplatků

Na svém počátku přibližně před pěti lety byl účet bez poplatků specialitou převážně online bank, které nedisponovaly kamennými pobočkami, a účet bylo možné založit podpisem dokumentů, jež vám dopravil kurýr. Všichni máme ještě jistě v paměti boom polské mBank, která potřebovala rychle přitáhnout klienty. Když ale usoudila, že klientů je dostatek, zkomplikovala podmínky nezpoplatnění účtu tak, že ji díky tomu část klientů opustila. Možná i proto, že v té době měli na výběr z mnoha jiných bank nabízejících účty zdarma a za jednodušších podmínek.

Opravdu je váš účet bez poplatků?

Nyní se situace v segmentu účtů bez poplatků stabilizovala, podmínky jsou většinou natolik průhledné, že zaobírat se řešením jejich detailů považujeme za ztrátu času, čímž se možná zbytečně připravujeme o peníze. V současné době nabízí již nějakou verzi účtu bez poplatků většina bank včetně těch konzervativních, v nichž převládají klienti v seniorském věku. Dokonce už i Česká spořitelna si za vedení účtu neinkasuje nehorázné poplatky jako v minulosti, zrušení poplatků za převody mezi účty však podmiňuje platbami kartou a pravidelným měsíčním příjmem financí na účet.

A v tom bývá háček.

Většina bank totiž nabízí účet zdarma podmíněný tím, že na něm jedenkrát do měsíce klientovi přistane nějaká suma. Její výše se liší banku od banky, v průměru se jedná o částky mezi deseti a dvaceti tisíci korunami. V případě, že některý měsíc suma nedorazí, banky si strhnou poplatek za vedení účtu, v průměru okolo stovky. Může být ale i výrazně vyšší.

Kolik stojí výběr z bankomatu?

Účty zdarma se liší také způsobem zpoplatnění výběru v bankomatech svých či konkurenčních bank a dále i například placenými odchozími transakcemi. Například se může stát, že banka nedisponuje vlastní sítí bankomatů a k výběrům hotovosti svých klientů využívá bankomaty konkurenční. Ostatním bankám za to platí nemalé peníze, které musí poté získat zpět vysokým zpoplatněním výběrů pro své klienty. Další kapitolou je zpoplatnění výběrů z bankomatů v zahraničí, na něž by se měli zaměřit častěji klienti cestovatelé. Vyplatí se proto pročíst sazebníky bank nebo se informovat na zákaznickém servisu vaší banky, jehož kvalita se také může ústav od ústavu odlišovat. Mnohdy se tak může stát, že zpoplatněný účet vyjde na poplatcích pro konkrétního klienta výhodněji než ten zdarma.

Jak jsou nastavena pravidla u českých bankovních gigantů?

Online a menší banky nabízejí založení účtu zdarma již několik let. Podívejme se ale jak jsou na tom naše tři největší bankovní ústavy.

U ČSOB jako banky s nejvyšším objemem aktiv na českém trhu si můžete založit:

  • Základní účet s poplatkem za vedení 25 Kč, navíc zaplatíte za výběr z bankomatu 5 Kč u ČSOB a 40 Kč u jiné banky, zahraniční výběry jsou za stovku.
  • Banka dále nabízí Plus Konto s vedením zdarma při splnění obratové podmínky ve výši 10 000 Kč, resp. 5 000 Kč pro studenty a seniory. V rámci tohoto konta je již výběr v bankomatech ČSOB zdarma, v ostatních je zpoplatněn stejně jako u základního účtu.

Česká spořitelna, druhá největší banka v naší republice nabízí:

  • Vedení základního účtu zdarma, tuzemské příchozí úhrady jsou také zdarma, za ty odchozí už ale platíme 5 Kč. Stejně tak je zpoplatněn výběr v bankomatech ČS. V bankomatech konkurenčních bank zaplatíme 40 Kč a v zahraničí dokonce 125 Kč.
  • Banka navíc nabízí službu Moje zdravé finance, v rámci níž stačí, aby na účet přišlo minimálně 7 000 Kč měsíčně, a jednou jste zaplatili kartou, pak máte navíc výběry z bankomatů ČS a odchozí elektronicky zadané úhrady zdarma.

Komerční banka, poslední člen české silné trojky láká na:

  • MŮJÚČET vedený zdarma, v rámci něhož můžete vybírat v bankomatech KB zdarma. V ostatních si ale už připlatíte 39 Kč za výběr. Zrovna tak si zaplatíte za odchozí platbu v elektronickém bankovnictví a to dokonce 6 Kč. Za výběry z bankomatů v zahraničí zaplatíte 99 Kč.
Ohodnoťte tento článek