Manželé a spoření

Jak Češi spoří? Většina jich měsíčně nedává stranou více než pětistovku

Až 80 % Čechů pravidelně měsíčně spoří nějakou částkou, z toho 13 % tajně, bez vědomí partnera. Nejčastěji lidé spoří na běžných účtech s nevýhodnými sazbami. Na druhém místě se podle výzkumu ING Bank, který provedl ústav mezi 500 dotazovanými, umístilo penzijní spoření, a pomyslnou třetí příčku obsadily teprve běžné spořicí účty, které však nabízejí největší zhodnocení. Ke spoření je využívají především vysokoškolsky vzdělaní obyvatelé a častěji muži. Většině Čechů tak ukrajuje z úspor neustále rostoucí inflace. Zároveň se však zvyšují úrokové sazby na spořících účtech, v tomto roce lze tedy očekávat přeskupení zájmu spořicího obyvatelstva ve prospěch těchto finančních produktů.

Jak vysoké částky si nejčastěji spoříme?

Z výzkumu dále vyplývá, že částku vyšší než 10 000 korun měsíčně je schopno odkládat stranou pouze přibližně 3 % respondentů. Zhruba 20 % Čechů spoří částky od pětistovky do 1.000 korun. A největší procento obyvatelstva, konkrétně 23 % zvládá odkládat měsíčně na spoření maximálně pětistovku. 

Finanční rezervu považujeme za důležitou, ne všichni ji však dokážou udržet.

Finanční rezervu pokládají za nejdůležitější dospělí lidé mezi 30 – 44 lety, Češi nad 45 let už spoří převážně na penzi. Finanční rezervu si však lidé ničí neuváženými nákupy, které realizují převážně ženy. Nejčastěji nakupují ve slevách kosmetiku a oblečení. Čím mladší žena, tím vyšší pravděpodobnost, že podlehne neuváženým nákupům. Hádky, jejichž původcem bylo neuvážené utrácení, pak kazí domácí prostředí téměř třetině respondentů, ale jen 7 % z nich to otevřeně přiznává a považuje za pravidelné.

Utrácíme bez rozmyslu.

S utrácením bez rozmyslu má problém jen přibližně 21 % žen a to především těch s nejnižším příjmem. Zbytek obyvatelstva s impulzivním utrácením přílišný problém nemá, naopak před nákupem srovnává ceny na internetu. Webové srovnávače v poslední době využívá stále větší množství lidí (více než 95 %), kteří by rádi ušetřili a vyhnuli se tak nevýhodným nabídkám. Srovnávají ceny především elektroniky, spotřebičů a mobilních telefonů.

Pro spoření je zásadní pravidelnost

I v případě, že měsíčně ukládáte stranou pouhé stokoruny, můžete v konečném výsledku dosáhnout zajímavých úspor. Klíčem je ale pravidelnost spoření a vyvarování se neuváženým nákupům věcí, které vůbec nepotřebujeme. Pravidelné spoření má pozitivní vliv i na psychiku spořících osob. Pokud při pravidelné činnosti selžeme, uvědomujeme si plně svoji chybu a snažíme se jí napravit větší důsledností v budoucnu. To ale neplatí u nárazových aktivit, při nichž si své chyby omlouváme a onu činnost odkládáme na pozdější dobu, čímž se dostáváme do začarovaného kruhu.

Jaká je aktuální nabídka spořících účtů?

Zajímavé spořící účty nabízí jak ING Bank, která si zadala průzkum, tak další ústavy. ING Bank v rámci svého ING Konta nabízí úročení vašich vkladů 2 % p.a. po dobu půl roku. Maximální částka vkladu je 300 000 korun a peníze můžete kdykoliv vkládat i vybírat, přičemž se úročí kladná částka z měsíčního pohybu.  Naprostou špičkou však v současné době představuje nabídka Raiffeisen Bank a jejího spořícího účtu eKonto XL, které nabízí zhodnocení vašich úspor 3 % p.a. opět po dobu půl roku do, bohužel však jen do maximální částku 150 000 korun. Takto vysoké úročení už pokryje inflaci, která se aktuálně pohybuje okolo hranice 2 %. U obou těchto hráčů ale dočasnost jejich nabídky předurčuje zmíněné produkty pouze k nalákání nových klientů. Z dlouhodobého hlediska tak zůstává nejatraktivnější nabídka HelloBank, která nabízí klientům úročení jejich úspor 1,5 % bez časového omezení.

V článku byly použity informace, které vyplývají ze zprávy zpracované pro ING Bank výzkumnou společností Stemmark na vzorku 500 obyvatel České republiky v době od 12.12. do 16.12.2018.

Ohodnoťte tento článek