Půjčit si bez kontroly registru?

Půjčit si bez kontroly registru? Podle nového zákona již nelze

Splatnost do měsíce, peníze obdržíte na účet během pár minut, nemusíte být ani zaměstnaný a potvrzení o příjmu můžete nechat doma. Takhle nějak se mohla tvářit půjčka bez kontroly registru dlužníků. Ano mohla. Dle nové legislativy už není od nového roku zákonné půjčku tohoto typu nabízet. Ačkoliv byly podobné půjčky mezi lidmi poměrně populární, jedná se o prospěšný zákon.

Novinka v zákoně představuje čáru přes rozpočet pro řadu poskytovatelů půjček. Společnosti, které nabízejí půjčky, byť třeba nebankovní, musí v každém případě nahlédnout do registru dlužníků. Zarmoutila vás tato zpráva? Nevěšte hned hlavu. V registru se můžete objevit, i když máte všechny dluhy vypořádané. Praxe je taková, že vás v něm mohou nalézt i kvůli maličkosti v podobě nezaplaceného účtu za telefon.

Dokládáním příjmu předcházíte budoucím nepříjemnostem

Pokud se vám něco podobného skutečně v minulosti „povedlo“, bude po vás vyžadováno doložení příjmu, čímž se váš případný věřitel ujišťuje, že jste dostatečně solventní, abyste zvládli úhradu měsíčních splátek. Nesmíte však vše vidět černobíle. Na druhou stranu se jedná o záruku i pro vás. Nepůjčíte si více, než si můžete dovolit.

Stále existují společnosti, které spoléhají právě na to, že nebudete moci splácet a později tak budete platit vysoké sankce za prodlení, které se mohou řádově pohybovat i v desítkách procent z celkové výše půjčky.

Pakliže jste vždy vše vzorně platili a v registru dlužníků vás poskytovatel půjčky nenalezne, nemusí po vás ani chtít dokládání příjmu. Ve vlastním zájmu si však raději vybírejte věrohodné instituce, které po vás budou doložení příjmu vyžadovat i za této situace.

Nespěchejte a zvažte své možnosti

Budeme-li hovořit například o online půjčkách, jejich velkou výhodou je, že po vyřízení veškeré potřebné administrativy obdržíte peníze takřka obratem. Pokud vyloženě spěcháte, tak je pro vás primárně důležitý čas, za který budete moci s půjčenými penězi nakládat. Nemusí jít ovšem o zcela vhodné rozhodnutí.

Když budete kupovat ojetý automobil, asi taky bezhlavě neodpovíte na první inzerát. Ve financích platí ještě více než kdekoliv jinde, že byste neměli naletět. Proto hledejte především mezi důvěryhodnými společnostmi. Drtivá většina z nich nabízí na svých webech kalkulačky, kde si můžete spočítat kolik peněz přeplatíte za zadaných podmínek na úrocích. Je dobré si takových webů projít více a vybrat nejvýhodnější alternativu. Menší průzkum trhu vám může ušetřit i tisíce korun.

Tip na závěr: Americká hypotéka

Slovo hypotéka většině lidí automaticky evokuje nákup nemovitosti. Pokud však držíte v osobním vlastnictví nějakou nemovitost, může pro vás být z daleka nejlevnější variantou americká hypotéka. Úrokové sazby tohoto hypotečního úvěru se pohybují zhruba o procento výše než u klasické hypotéky, takže ani zdaleka nedosahují hodnot klasických neúčelových úvěrů. Peníze získané na základě americké hypotéky však můžete rovněž využít k uspokojení libovolné potřeby. Vlastník nemovitosti ji tedy může použít jako zástavu a využít ji k čerpání hypotečního úvěru. Výhodou je, že skutečně přeplatíte mnohem méně peněz na úrocích.

Nevýhody se v porovnání s ostatními neúčelovými úvěry hledají složitě, dokud tedy budete splácet. Pokud nebudete schopni dostát svým závazkům, tak asi tušíte, co může přijít.